Elastyczne i giętkie słupy kompozytowe

Czy podczas silnego wiatry słup może się złamać?

Słup a warunki atmosferyczne

Podczas ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych wiele krajów ma do czynienia z różnymi klęskami żywiołowymi powodującymi bardzo duże straty finansowe. Zniszczone zostają budynki, samochody ale i oświetlenie publiczne. Parę lat temu przeprowadzono badania mające na celu sprawdzenie wytrzymałości słupów z włókna szklanego. Próby naukowców wykazały, że takim anomaliom opiera się jedynie słup kompozytowy. Słup wyprodukowany w oparciu o kompozyt polimerowy jest w stanie oprzeć się wiatrom dochodzącym blisko do 200 km/h.

Wytrzymałość kompozytu

Na kompozyt polimerowy składają się: tkanina szklana z żywicą poliestrową, mata szklana z żywicą poliestrową oraz barwiony na odpowiedni kolor żelkot. Odpowiednie połączenie tych składników pozwala nam na uzyskanie materiału o wysokich parametrach wytrzymałościowych, odpowiedniego do produkcji słupów oświetleniowych. Udowodniono także, że nawet długotrwałe zanurzenie słupa w wodzie popowodziowej nie ma żadnego wpływu na jego właściwości. Nie ma odbarwień, pęknięć, rozwarstwień materiału. Po stałym zanurzeniu nie wystąpiły żadne odkształcenia, woda nie zaburzyła również spójności konstrukcji, słup kompozytowy może pozostawać pod wodą bardzo długo, nie tracąc nic ze swojej użyteczności.

wytrzymały słup kompozytowy

Elastyczność słupa

W przypadku wystąpienia silnego wiatru, burzy czy wichury, które ostatnio są częstym zjawiskiem w Polsce, słup kompozytowy nie łamie się – to istotna cecha w porównaniu do tradycyjnych słupów, które najczęściej są zniszczone. Właściwościami, które najlepiej cechują produkty kompozytowe są elastyczność, wspomniana wytrzymałość oraz – uwaga – sprężystość. Mamy bowiem do czynienia z brakiem granicy plastyczności, przy której miałoby miejsce trwałe i nieodwracalne odkształcenie się i wygięcie słupa, które uniemożliwiłoby jego prawidłowe użytkowanie. Podczas każdorazowej burzy nie trzeba się martwić, czy nasze słupy zostaną uszkodzone, złamane itp.

Sposoby i metody konserwacji słupów oświetleniowych

Po co konserwować?

Konserwacja/utrzymanie słupów oświetleniowych

Słupy kompozytowe same w sobie charakteryzują się długim okresem eksploatacji (aż 40 lat) i brakiem konieczności obsługiwania podczas użytkowania (laminaty o prawidłowo dobranych pod kątem stykających się z nimi mediów komponentach, nie wymagają przeglądów ani renowacji). Znika problem z punktem rosy w odniesieniu do korozyjności. Materiał jakim jest kompozyt jest odporny na wiele czynników, m.in. promienie UV. Konserwacja kompozytowych słupów oświetleniowych nie jest zatem wymagana. Słup nie ulega zniszczeniu przez 40 lat.

Sposób na zabrudzenia na słupie oświetleniowym.

Stojące już kompozytowe słupy oświetleniowe, czy to przy ruchliwych drogach, czy na osiedlach i w parkach, wszystkie z biegiem czasu ulegają zabrudzeniu i zakurzeniu. Często również, mamy do czynienia z sytuacją zawieszenia na słupie różnego rodzaju reklam czy wręcz obklejania słupa ogłoszeniami. Po ich zerwaniu na powierzchni pozostawione są ślady kleju. Wszystkie te plamy i zabrudzenia można łatwo usunąć z powierzchni słupa przy użyciu Easy cleaner’a – produktu firmowego ALUMAST. To specjalny środek do czyszczenia słupów oświetleniowych. Preparat szybko usunie niepożądane naklejki, taśmy klejące i ogłoszenia ze słupa. Proces czyszczenia ułatwia powierzchnia słupa, która jest całkowicie gładka, co zapobiega wnikaniu brudu i kurzu głęboko w strukturę produktu. Ostatecznie można pokryć słup specjalnymi powłokami silikonowymi wytwarzanymi w nanotechnologii, co jeszcze bardziej zabezpiecza go przed zanieczyszczeniami, zabrudzeniami i klejem.
Zerowe koszty eksploatacji słupów

Ważną informacją jest fakt, iż zamawiający nie ponosi ze swej strony żadnych kosztów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem słupów. Brak okresowych badań na izolacyjność słupów. Jednocześnie zastosowanie przez producenta barwionych żelkotów odpornych na działanie promieni UV gwarantuje dużą stabilność koloru słupa.